Zalety i wady pieluchowania wielorazowego cz1

Zalety i wady ekologicznych pieluch wielorazowych.
W czasach zwiększonej świadomości ekologicznej i szczególnego nacisku na kwestie dbania o czystość środowiska naturalnego, temat pieluchowania wielorazowego stał się tematem nie tylko bardzo istotnym, ale i modnym.
Stosowanie pieluch wielorazowych doskonale wpisuje się bowiem w ekologiczny styl życia, nazywany obecnie życiem w stylu zero-waste.
Czy stosowanie pieluch wielokrotnego użytku rzeczywiście ma tyle zalet? A co z wadami, o których raczej mało mówi się wśród ich zwolenników?
Dziś postaramy się pokrótce ukazać obie „strony medalu”, tak aby ewentualne podjęcie decyzji o zastosowaniu pieluch wielorazowych było prostsze.

Zalety: cz1

* ekologia,

Korzystając z pieluch jednorazowych, codziennie produkujemy (dosłownie) górę śmieci – wyrzucając do koszy pieluchy i ich opakowania. Nie jest to jednak wszystko, bo jednorazowe pieluchy dla środowiska, to nie tylko plastik, ale także mocz, który zostaje skutecznie uwięziony w plastiku w postaci żelu.
Więcej w temacie wpływu pieluch jednorazowych na środowisko przeczytacie tutaj (http://www.blog.mamatti.pl/2020/01/19/ekologiczne-pieluchy-wielorazowe-a-jednorazowe/)

* zdrowie mojego Dziecka,

Pielucha jednorazowa (całkiem słusznie) może kojarzyć się z oszczędnością czasu i pracy, którą trzeba włożyć w opiekę nad Dzieckiem. Umożliwia ona błyskawiczne przewinięcie Pociechy i pozbycie się pieluszki wraz z kłopotliwą zawartością. Owa szybkość osiągnięta została przede wszystkim, dzięki zastosowaniu poliakrylanu sodu czyli granulatu, którym pielucha jednorazowa jest wypełniona. Ma on za zadanie wchłanianie i zatrzymywanie wilgoci. Teoretycznie, wg badań (dodajmy, że często finansowanych przez producentów owych pieluszek) nie jest on szkodliwy, dopóki nie pozostaje w bezpośrednim kontakcie ze skórą naszego Dziecka.
Jednak w procesie produkcji poliakrylan sodu może być skażony nawet niewielką ilością kwasu akrylowego, który naruszać może naturalną barierę ochronną skóry (a to naturalnie prowadzi do podrażnień i zapaleń od pieluszkowych).
Warto dodać, że to nie jedyny składnik potencjalnie niebezpieczny dla Dziecka. W pieluchach jednorazowych są jeszcze liczne substancje zapachowe (najczęściej pochodzenia syntetycznego), dioksyny i barwniki. Te pierwsze do organizmu dostają się głównie przez drogi oddechowe i (uwaga!) właśnie przez skórę. Potrafią one przez długi czas kumulować się w organizmie, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niepłodność, osłabianie układu odpornościowego czy nieprawidłowości w działaniu układu endokrynnego.

Każdy Rodzic powinien być także świadomy, że podczas stosowania pieluch jednorazowych, temperatura miejsc intymnych Dziecka, w porównaniu z pieluchami wielorazowymi, jest trochę wyższa, co w negatywny sposób może powodować przegrzewanie się narządów płciowych i dalsze negatywne następstwa (problem ten dotyka szczególnie chłopców).

 

Wady: cz1

* pranie,

Trzeba mieć świadomość, że stosowanie pieluch wielorazowych, to na pewno częstsze domowe pranie. Przy dezynfekcji pieluch powinniśmy stosować się do wskazań producenta (odnośnie temperatury czy detergentów), niektóre środki bowiem, mogą zatykać pory mikrofibry, zmniejszając jej skuteczność.

*brak gotowości do użycia,

Pieluchy jednorazowe są gotowe do założenia po wyciągnięciu z nowego opakowania. Pielucha wielorazowa wymaga (np. po praniu) chociażby złożenia, jak w przypadku tetry.
Jest to jednak kłopotliwe w zasadzie tylko na początku stosowania wielorazowych pieluch. Szybko dochodzi się do wprawy i działania związane z przygotowaniem pieluchy okazują się być zadziwiająco szybkie.
Ponadto, w przypadku opcji wielorazowego pieluchowania, mamy wybór, czy stosujemy np. tetrę (http://www.sklep.mamatti.pl/pl/5-sztuk–pieluchy-flanela-premium–kolor-bialy–eko-produkt) czy po prostu wkładki do pieluchy (http://www.sklep.mamatti.pl/pl/3-sztuki–wkladka-mati-do-pielucha-mati-eko-pielucha-otulacz-pieluchy-wielorazowe-mati–1-opakowanie), która nie wymaga już dodatkowych zabiegów, jak tylko umieszczenia w wybranym otulaczu.

* Cena pieluchy wielorazowej,

Przy zakupie jednorazowym czy kompletowaniu wyprawki, koszt pieluszkowania wielorazowego może przerażać. Ceny wielorazówek oczywiście są różne, także zależne od typu takiej pieluchy, jednak jest to na pewno koszt kilkudziesięciu złotych za sztukę.

Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że dokonując rzetelnych obliczeń stosowania pieluch wielorazowych i jednorazowych – koszta te okazują się być znacznie mniejsze.
Więcej dokładnych wyliczeń, dotyczących kalkulacji znajdziecie tutaj (http://www.blog.mamatti.pl/2020/01/27/czy-pieluszki-wielorasowe-sie-oplacaja/)

Dobrze jest też zorientować się na rynku i wybierać polskich producentów pieluszek wielorazowych, które łączą w sobie dbałość w wykonaniu, walory estetyczne i przystępną cenę (a tutaj daleko szukać nie trzeba http://www.sklep.mamatti.pl/pl/pieluchy-wielorazowe)

Wielorazowe ekologiczne pieluch Matti. Polski producent Mamatti z Wadowic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *