Gdy po raz pierwszy wybierzecie się do sklepu z artykułami dla dzieci i niemowląt, w celu zakupienia wyprawki dla swojego przyszłego dziecka możecie się nieco przerazić ilością oferowanych rodzajów ubranek i akcesoriów dla dzieci. Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka do szpitala , oto garść praktycznych porad i lista produktów.
Niezależnie od tego, czy dziecko rodzi się zimą czy latem potrzebne Ci będą Dla dziecka:
-5x body z długim lub krótkim rękawem, to jednoczęściwe ubrano ma tą zaletę , że nie musisz obawiać się że odsłonią mu się plecki i zmarznie, kup niejlepiej te rozpinane z przodu., znacznie ułatwiają przewijanie;
-5x śpioszki – spodenki z zabudowanymi stopkami i zapięciami na ramionkach, rozpinane w kroku, zakłada się je do body, koszulki niemowlęcej, lub kaftanika
-5x koszulki kopertowo zapinane , co ułatwia przebieranie lub kaftaniki z długim rękawkiem
-3x pajacyki na długi rękaw. Pajacyki– jednoczęściowe ubranka dla dzieci. Możesz zakładać je na body, a jeśli jest bardzo ciepło, także bezpośrednio na ciało. Rozpięcie na całej długości ułatwia zmianę pieluchy (podczas przewijania pajacyk wystarczy rozpiąć do połowy).
-3 pary rękawiczek niedrapek; – cieniutkie, bawełniane, bezpalcowe ze ściągaczem nieuciskającym , które przydadzą się w szpitalu – dzieci często rodzą się z długimi paznokciami, którymi mogą sobie drapać buzię.
-3 pary skarpetek; noworodki mogą mieć chłodne stópki, dlatego zwłaszcza podczas chłodnych dni warto na śpioszki zakładać im skarpetki. Pamiętaj jednak, że aby upewnić się, czy dziecku jest zimno, należy sprawdzić temperaturę skóry na karczku (powinna być sucha i ciepła), a nie sugerować się jedynie tym, że rączki czy nóżki nie są ciepłe. –
– 2 czapeczki cieniutkie, tzw.:kąpielowe plus 1 cieplejsza; – cienkie, które założysz dziecku po kąpieli, (po półgodzinie należy je zdjąć) i grubsze, w których dziecko wyjdzie ze szpitala Idealna czapka dla noworodka powinna zakrywać uszy i czoło. Najlepiej, gdy jest wykończona delikatnym ściągaczem i wiązana pod szyją. Gdy jest bardzo zimno, możesz dziecku założyć obie – cienką pod spód, grubszą na wierzch.
– kocyk, dostępne są kocyki w całości bawełniane , które doskonale sprawdzą się latem, i kocki cieplejsze , z jednej strony z bawełny a z drugiej z cieplejszego materiału, np.: minki.
– Ręcznik dla malucha, najlepiej z kapturkiem;
– 6 Pieluszek tetrowych;
– Pieluszki jednorazowe najmniejszy rozmiar
– dodatkowo jeśli rodzisz zimą , musisz zakupić: kombinezon ocieplany i ciepła czapeczka
Ważne, aby wszystkie ubranka dla dziecka były wykonane ze 100% bawełny, posiadały certyfikat Bezpieczny dla dziecka. Pamiętaj też, że wszystkie ubranka należy wyprać mimo, że są nowe. Najlepiej zrobić to hipoalergicznymz proszku, specjalnym do prania dziecięcych ubranek. Po praniu wszystko dokładnie wyprasować.
Tacie dziecka przypomnij, żeby na wasze wyjście ze szpitala zabrał fotelik, najlepiej niech jego montaż przećwiczy wcześniej, szkoda nerwów gdy maluszek jest już w środku:).
Ważne , żebyś torbę przygotowała już wcześniej , przed planowanym terminem porodu.
Widzę, że ta wyprawka jest dość minimalistyczne. W sumie to dobrze, ponieważ dziecko bardzo szybko rośnie i zanim się zdążymy obejrzeć to już trzeba kupować o rozmiar większe ubranka albo sprawdzać, czy czegoś większego w zapasie nie mamy. Jak biorę na spacer torbę do wózka to pakuję jakieś zapasowe ubranka, bo nigdy nie wiadomo, co dziecku przyjdzie na myśl, a jak się ubrudzi to zawsze będzie mogło zmienić daną część garderoby jak do domu za daleko. Zawsze przydaje się takie coś w podróży, a tym bardziej w momencie, gdy jest się mamą bliźniaków jak ja 🙂 To już mus!
Bardzo pomocny wpis i porady